stickyimage

https://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2019/03/15Years.jpghttps://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2019/03/3Nokta9M.jpghttps://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2013/08/Banner13.jpghttps://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2013/08/Banner14.jpg

Adopt-A-Teacher in Pazarköy/Çanakkale

Sponsor A “Çalıkuşu” Teacher in Rural Türkiye…
FieldNews


Would you like to have an impact in a Rural Teacher’s Classroom?

Imagine a new college graduate, full of new ideas, arriving at a rural village school where she/he has been assigned.  Adopt-A-Teacher program’s objective is to increase teacher morale, and to provide much needed materials to the teacher and his/her classroom to improve current conditions.

Adopt-A-Teacher program seeks individuals or groups to sponsor specific projects, such as the one below.


Fark Yaratan Öğretmenlerimiz


cover
“Bize verdiğiniz desteğin bizim için anlamını ve önemini size anlatmamız imkansız. Her zaman minnettar olacağız. Herşey için çok teşekkürler…”
M. A. – Sınıf Öğretmeni, Çaldıran

 
We recently received this below request from İldeniz Öğretmen in Pazarköy – Çanakkale. She is a student counselor in need of an improved office environment. She sent pictures of the current office and needs approximately $800 to transform the office environment with new furniture and flooring.  Please make your Adopt-A-Teacher donation from the Donate Here! button above.

Pazarkoy

Pazarköy School

Ildeniz

Current Environment

YeniMobilya

Requested Furniture


“Sevgili Bridge to Turkiye Fund gönüllüleri merhabalar!  Ben İldeniz A.   Yaptıklarınız çok güzel ve çok takdir edilesi şeyler. Sizinle bu platformda karşılaşmış ve tanışmış olmak benim için şans ve onur. Ben Çanakkale’ye bağlı fakat merkeze oldukça uzak Yenice ilçesinin Pazarköy beldesinde rehber öğretmen olarak görev yapmaktayım. Pazarköyde çalışmaya bu sene başladım. Okulumuzun imkanları maalesef epey kısıtlı.Rehberlik hizmetlerini sunabileceğim yeterlilikte bir odam maalesef yok. Daha çok toplama eşyaların bir araya getirilmesi ile oluşturulmuşa benziyor.  Haliyle çocuklarda da çok iyi bir izlenim oluşturmuyor. Oysa ben çocuklara rehberliğin manasını ve benim ne işe yaradığımı anlatmaya çalışıyorum. Masam çok dar olmasına rağmen oyuncak kalemliklerle filan renklendirmeye çalışıyorum. Sizden bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum.  Odam çok küçük ama ona rağmen yardımlarınız ve desteğinizle renkli ve çekici bir rehberlik servisi oluşturabiliriz. İhtiyacım olan minimal düzeyde büro mobilyaları. Şimdikinden biraz daha büyük bir masa, bir öğretmen koltuğu, dört öğrenci koltuğu ve bir sehpa. Miniklerim de ben de yardımlarınıza minnettar kalırız. İyi haberlerinizi bekliyorum.”

Bridge to Türkiye Fund (BTF) is a charitable non-profit, 501(c)(3) organization. Contributions made to BTF are tax-deductible to the extent permitted by IRS. BTF”s tax identification number is 58-2678580.

8 years ago by in Adopt-A-Teacher , BTF FUNDRAISERS AND CAMPAIGNS. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
About

Bridge to Türkiye Fund (BTF) was established in 2003 by community minded Turkish Americans (Turks4Good) driven to make a difference, to improve life and to cultivate social change for the common good. Our circle of compassion promotes respect and fellowship for humankind in the communities we serve. Turks4Good commitment to these ideals stems from our basic desire to give back to our native land for the many opportunities we have gained from her. We invite you to also contribute to the welfare of less fortunate children in Turkey.

Het kopen van Kamagra | Une nouvelle pharmacie en ligne | Kamagra Deutschland | Pillole Kamagra alla tua porta | Erektil dysfunktionsmedicinering utanför dörren
mp3 database pdf database