stickyimage

https://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2019/03/15Years.jpghttps://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2019/03/3Nokta9M.jpghttps://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2013/08/Banner13.jpghttps://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2013/08/Banner14.jpg

Boots4Kids from Charlotte to Ordu/Akkuş

OrduAkkusCharlotte

Boots4kids to Seferli İlköğretim Okulu

Ela

Hepinize Merhaba,

Hikayemiz bu ilköğretim okulunda 5 sene görev yapmış bir öğretmenin seslenişiyle başlar. Okuldan ayrılmış Ankara’ya yolu düşmüştür ama, yüreği Akkuş’taki eski öğrencilerinde kalmıştır. Kısıtlı imkanlarıyla bu okula giden, dere tepe inen/çıkan, kar-kış tanımayan bir sürü çalışkan, azimli ve parlak öğrencileri vardır. Bu yürekten gelen mesajı Charlotte BTF halkası alır, sahiplenir ve, “Ayaklarım Sıcak, Kalbim Sımsıcak” programıyla bir araya gelerek 96 çocuğa kışlık bot hediye eder. Amacımız en temel özgürlüklerden biri olan eğitim hakkının ve imkanlarının sürdürülmesi için ufak ama ileri bir adım atabilmek. Bugün tüm bağışçılarımız adına bu mutluluğu sizlerle paylaşıyoruz….

Hepinize Teşekkürler, Sevgiler ve Saygılar!
Ela Eskinazi
BTF Charlotte Director

 

 

Projemize Bağış Yapmak İçin 
 
 
Bridge to Türkiye Fund (BTF) is a charitable non-profit, 501(c)(3) organization. Contributions made to BTF are tax-deductible to the extent permitted by IRS. BTF”s tax identification number is 58-2678580.
8 years ago by in Boots4Kids , Charlotte , NEWS FROM THE FIELD. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
About

Bridge to Türkiye Fund (BTF) was established in 2003 by community minded Turkish Americans (Turks4Good) driven to make a difference, to improve life and to cultivate social change for the common good. Our circle of compassion promotes respect and fellowship for humankind in the communities we serve. Turks4Good commitment to these ideals stems from our basic desire to give back to our native land for the many opportunities we have gained from her. We invite you to also contribute to the welfare of less fortunate children in Turkey.

Het kopen van Kamagra | Une nouvelle pharmacie en ligne | Kamagra Deutschland | Pillole Kamagra alla tua porta | Erektil dysfunktionsmedicinering utanför dörren
mp3 database pdf database