stickyimage

https://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2019/03/15Years.jpghttps://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2019/03/3Nokta9M.jpghttps://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2013/08/Banner13.jpghttps://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2013/08/Banner14.jpg

Charlotte – Ordu Charity Bridge

Charlotte-Halkasi
Yeni Projemiz: Seferli İlköğretim Okulu – Akkuş/Ordu

akkus2

akkus3


Hepinize Merhaba,

Öncellikle geçmiş Kurban bayramınızı sonra da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız’ı kutlarım.  Cumhuriyet ile tanıştığımız büyük 90. yılımıza giriyoruz. Düşünebiliyor musunuz bugünün ilan edildiği günü, ülke ve millet olarak gururumuzu, ve Cumhuriyetin bizim gibi uluslar için önemini? Bu sevinci ülkemizde ve tüm dünyada yine büyük keyifle ve onurla kutlayacağız.

Bu anlamlı günün şerefine, BTF Charlotte halkası olarak yeni bir okul destek projesini başlatıyoruz. Bu mektupla, bu yeni projemizi  size anlatıp, desteğinizi almak istiyorum.

Bu yaz, Haluk Telimen’in aracılığı ile Türkiye’den bir öğretmenden okullarına destek çağrısını aldık. Okulumuzun adı Seferli İlköğretim Okulu, Ordu’nun Akkuş İlçesine bağlı Seferli Belde/Köyü’nün tek okulu.  8 dersliği ve 120 öğrencisi var.

Son bir ay icinde Seferli İlköğretim Okulu yetkilileri ile bu konuda bir iki kere telefon görüşmesi yaptık, ve aşağıdaki ihtiyaç ve destek planını ortaya çıkardık.

İlk Aşama/Temel İhtiyaçlar:

1.         Boots4Kids:  Tahmin edebildiğiniz gibi, Seferli İlköğretim Okulu öğrencilerinin yaklaşık %75’inin maddi imkanları çok kısıtlı. Çocuklar hergün okula gitmek için ya dere tepe inip çıkıyorlar ya okul servisine yürüyorlar… Kimi çocuklar için bu mesafe 2-3 km’yi bulabiliyor.  Fakat ne yazik ki çocukların ayakkabıları kış şartlarına uygun değil.

Temel ihtiyaç olarak belirlediğimiz bu yardım ile çocuklarımızın ayaklarını ve kalplerini sıcak tutup, okula olan ilgilerini ve okula gitme sevinçlerini arttıracağız . Bu programa herkesin, ama özellikle yeni üyelerimizin, destek olacağını umuyorum.

Gelin bu sene hepimiz, cocuğumuza, torunumuza veya kuzenimize alacağınız bir ayakkabıyı da Seferli’deki bu çocuklara gönderelim ve her birimiz Seferli İlköğretim Okulu öğrencilerinin bu kışı bir nebze daha rahat geçireceğinden emin olalım.

2.         İlçe-Şehir Gezi Programı:  Öğrencilerden Seferli Köyü’nün dışına cıkmış, başka bir yerleske ya da şehir görmüş olanların sayısı, ne yazik ki, parmakla sayılacak kadar az . Seferli Köyü’ne en yakın ilçe olan Akkuş köye 1.5 saat uzaklıkta… Ve yine, Ordu ili köye 3 saat uzaklıkta.

Öğrencilerin tarih ve şehir bilincinin artmasını sağlamak,  gelecege dair umutlarına destek olmak ve ufuklarının genişlemesine katkıda bulunmak için köy dışına bir gezi düzenleyeceğiz. Bu geziyi okulun en başarılı öğrencileri için yapacağız, ve günlük gezinin öğlen yemeği dahil ulaşım vs tüm masraflarını karşılayacağız. Bu programı havaların iyileşmesiyle birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında yapmayı düşünüyoruz. Bu program için bütçemiz $800 dolar, ve 20 destekçinin katılımıyla beraber ortalama $40 dolar bağış toplamak istiyoruz.

İkinci Aşama/Okul Donanımı:

İlkokul arazisinde birbirine yakın 2 bina var. Yeni ve ana bina 8 derslikten oluşmakta ve eğitimin görüldüğü okul binası. İkinci ve eski bina 1968 de yapılmış – kullanılmıyor. Bu eski binanın kullanılır ve fonksiyonel hale getirilmesi için araştırma yapıyoruz. BTF olarak amacımız, yerel yönetimlerle işbirliği yapmak ve il/ilçe/belediye fonlarının bu okulun onarımı ve yenilenmesi için kullanılmasını sağlamak.  Bu binanın onarılması durumunda, BTF olarak, bir kütüphane veya bir bilgisayar odasının donanımını yaptırmak istiyoruz.  Anlayacağınız üzere, bu aşama daha uzun dönemli bir plan. Şimdilik bu aşamayı takip edip, bütçelenmesini sağlamaya çalışacağız. Sizlerden bu aşama için şu an bir maddi destek istemiyorum elbette; ama ilerde planlarımız ve BTF olarak katkımız netleşince sizinle bir kez daha irtibata geçeceğim.

 


akkus1

Nasıl Katılabilirim?

Hedefimiz önümüzdeki 2 hafta içinde sizlerin de desteğiyle 85 adet bot bağışı almak ve gezi programının bütçesine ulaşmak. Tavsiye edilen bağış miktarı aile/kişi başına $35 dolar.  Elbette imkanlarınız ve arzunuz doğrultusunda her zaman bu tavsiyelerin üstüne çıkabilirsiniz ve projenin çabuk bir şekilde öğrencilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Mesajimin sonuna geldim…  Heyecanlıyım ve ilkokul çocuklarının, öğretmenlerinin, çocuğunu tüm zorluklara rağmen okula gönderen anne ve babalarının yüzlerindeki ifadeyi, sevinçlerini şimdiden görüyorum! Umarım size de bu duyguları anımsatarak doğru bir şekilde katılımınızı istemişimdir. Hep beraber büyük bir katılım ile çabucak yapalım istiyorum bu işi! Ve diyorum ki bu proje dönüp geriye baktığımızda Charlotte halkası olarak yaptığımız en güzel ve anlamli projelerden biri olsun…

Ela

Sorularınız, önerileriniz için lütfen bana ulaşmaktan çekinmeyin.

Hepinize Teşekkürler, Sevgiler ve Saygılar!

Ela Eskinazi

BTF Charlotte

 

Bağış Yapmak İçin 


 
Bridge to Türkiye Fund (BTF) is a charitable non-profit, 501(c)(3) organization. Contributions made to BTF are tax-deductible to the extent permitted by IRS. BTF”s tax identification number is 58-2678580.
8 years ago by in Boots4Kids , BTF FUNDRAISERS AND CAMPAIGNS , Charlotte , GIVING CIRCLE NEWS. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
About

Bridge to Türkiye Fund (BTF) was established in 2003 by community minded Turkish Americans (Turks4Good) driven to make a difference, to improve life and to cultivate social change for the common good. Our circle of compassion promotes respect and fellowship for humankind in the communities we serve. Turks4Good commitment to these ideals stems from our basic desire to give back to our native land for the many opportunities we have gained from her. We invite you to also contribute to the welfare of less fortunate children in Turkey.

Het kopen van Kamagra | Une nouvelle pharmacie en ligne | Kamagra Deutschland | Pillole Kamagra alla tua porta | Erektil dysfunktionsmedicinering utanför dörren
mp3 database pdf database