stickyimage

https://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2019/03/15Years.jpghttps://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2019/03/3Nokta9M.jpghttps://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2013/08/Banner13.jpghttps://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2013/08/Banner14.jpg

Kaptan-Metin-Leblebicioglu

Lovingmemory

 

 Captain Metin Leblebicioğlu Education Fund

Bağış Yapın

Kaptan Metin Leblebicioğlu 28 Şubat 1933 de Çorum’un Mecidözü ilçesinde doğdu.  Türkiye Cumhuriyet’nin Köy Enstitülerinde yetişen ilk öğretmenlerinin eseri olarak Çorum Lisesi’ni bitirdi, üniversite eğitimi için tam burs imkanı veren İstanbul’daki Yüksek Denizcilik Okulu’nu (bugün İTÜ Denizcilik Fakültesi) seçti.  Okulu 1954 de birincilikle bitirdiğinde kendi kendine altı dil öğrenmiş bir gençti. 20 yaşında anne ve babasını kaybetti, kısa bir süre sonra çocukluk arkadaşı ile evlendi ve 21 yaşında baba oldu. Aileden kalma hiç birşeyi yoktu. Genç yaşta iş hayatına atıldı. Kısa bir süre Türkiye Cumhuriyeti Denizcilik İşletmeleri’nde deniz kaptanı olarak çalıştıktan sonra Koçman ve Koçtuğ İthalat/İhracat şirketlerini ikinci evi ve şirket sahibi Sıtkı Koçman’ı ikinci babası olarak sahiplendi.  Hayatının en verimli yıllarını gerek yurt içinde gerekse yurt dışında bu şirkete adadı. 1995 den rahmetli olduğu Eylül 2018 e kadar da kendi şirketi Kaptan Metin A.Ş. nin başında oldu.

Metin Kaptan cumhuriyet döneminin denizcilik alanında yetiştirdiği ilklerden olup bilgisi ve görüşleriyle Türkiye denizcilik hizmetlerine büyük katkılarda bulundu.  Denizcilik alanında yurtiçi ve yurtdışında işim yaptı.  Türkiye’de Denizcilik Ticaret Odası kurucuları arasında yer alıp, Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği’nin 1973-2004 döneminde 31 yıl yönetim kurulu başkanlığını yaptı, bu tarihten sonra da onursal başkan olarak derneğin çalışmalarına katıldı.

Metin Kaptan yaşam ve meslek ilkelerine son derece bağlı, insanlara saygıdan ve doğrudan asla sapmayan bir bireydi. Tarih, politika ve ticaret üzerine yaptığı konuşmalarında dinleyicilerden her zaman olumlu yorumlar alırdı. Eğitime ve toplumların gelişmelerinde eğitimin rolüne inanırdı. Genç kuşakların okumalarını, araştırmalarını ve sorgulamalarını gelecek için tek umut olarak görüyordu.

Bu nedenlerden dolayı ailesi Bridge to Türkiye ve Çağdaş Yaşama Derneği aracılığı ile Kaptan Metin Leblebicioğlu Eğitim Bursu Fonu’nu başlatıyor. Bu fonda toplanacak bağışlar akademik olarak başarılı fakat ekonomik olarak sıkıntı çeken lise ve üniversite öğrencilerine eğitimlerini tamamlayabilmeleri için burs yaratmak amacı ile kullanılacak.  Bağış yapanlarla, desteklenen öğrencilerin eğitim gelişme raporu paylaşılacak. Babamızın adını yaşatmak amacı ile çıktığımız bu yolda bize destek verdiğiniz için teşekkür ediyoruz.

Donate Here

Captain Metin Leblebicioğlu was born on  February 28, 1933 in a small town in Anatolia named Mecidözü, Çorum. He was the product of first generation teachers from young Turkish Republics’ Village Institutes. Following his high school education in Çorum, he received a full scholarship to continue his college education by attending Maritime School in Istanbul (today İTÜ College of Maritime). By the time he graduated with highest honors in 1954, he was a young man who was self-taught speaking six different languages. He lost both of his parents when he was 20 years old. He was married to his childhood sweetheart and became a father at the age of 21. He did not inherit much from his family. He had to join the workforce at an early age. His career started by briefly working for governmental establishment as a sea captain. Then, Mr. Sıtkı Koçman and his mining and transportation companies Koçman and Koçtuğ became his second father as well as his second home.  He dedicated most productive years of his life to these companies working for them both nationally and internationally. Later, he continued working in his own business Captain Metin Tourism and Transportation Company from 1995 until the day he passed away in September 2018.

Captain Metin was one of the first university graduates trained in maritime sector within the newly established Turkish Republic. He made significant contributions to the maritime services with his in depth knowledge and leadership skills. He was well known in the field of maritime at home and abroad. He was one of the founders of the Maritime Chamber of Commerce in Turkey. He was the chairman of Board of Directors for The Ferry Fleet and Agencies Association in Turkey for 31 years from 1973 to 2004. Then, he continued to volunteer his time as the honorary chairman of the same association.

He deeply believed in basic principles of life and work ethics. He always respected others and tried to do the right thing for the whole community. He was eloquent speaker who easily articulated his knowledge in history, politics as well as business. People enjoyed having a conversation with him. He believed in the importance of education and its role in society’s development. He thought that the only hope for the future of human civilization will depend on young generations studying, researching and questioning the facts.

This is why his family decided to establish Captain Metin Leblebicioğlu Education Fund with the help of Bridge to Turkey and Association for Supporting Contemporary Life. Donations to this fund will be used to help academically promising high school and university students from low socio economical background to continue and complete their educations. Students’ academic progress will be shared with donors. We thank you for supporting us on this path in order to keep our father’s name alive.


 
Bridge to Türkiye Fund (BTF) is a charitable non-profit, 501(c)(3) organization. Contributions made to BTF are tax-deductible to the extent permitted by IRS. BTF”s tax identification number is 58-2678580.
Het kopen van Kamagra | Une nouvelle pharmacie en ligne | Kamagra Deutschland | Pillole Kamagra alla tua porta | Erektil dysfunktionsmedicinering utanför dörren
mp3 database pdf database