MUSIC4KIDS

15 +
School
1250 +
Student
0 K
Dollar Support

MUSIC4KIDS

Elementary and Middle Schools Sets $500
Music4Kids sets create and support opportunities for music education in elementary and middle schools in Turkey via rhythm and percussion, keyboard, string, and wind instruments. Music is the foundation of a meaningful and effective education for children. In addition to develop and reveal students’ musical abilities and create happiness, playing musical instruments also improve their creativity, analytical thinking, problem solving, self-esteem, exploration, coordination, and concentration.

FROM THE WORD OF OUR TEACHERS

O kadar özel ve güzel duygular yaşattınız ki bize…Kelimelerle anlatılamaz…Hayatlarında ilk defa   bu kadar çok müzik ve ritim  aletlerini bir arada  gördüler dokundular oynadılar sesler çıkardılar ve hatta müzik eşliğinde ritim  yaptılar.  Çocuklarımıza gönderdiğiniz hediyeler için çocuklarım ve okulum adına  çok teşekkür ediyorum..
Dilek Medine

Fatih Ortaokulu

BTF sayesinde benim ve öğrencilerimin hayatı değişti. Çok mutluyuz. Desteğiniz için tüm değerli bağışçılarımıza teşekkür ederim.
Her şey için sonsuz teşekkür ederiz. İyi ki varsınız…
Müzik eğitimlerimizi aldıkça videolar göndermeye devam edeceğim.

Yasemin Sürsavur

Saimekadın İlkokulu

Sizlere ne kadar teşekkür etsek az olur gerçekten. Çocuklar belki de hayatlarında ilk kez böyle bir gün yaşadılar.
Çünkü çoğu ilk kez böyle güzel müzik aletleri ile karşılaşmış ve ilk kez dokunmuştur. Hepsi o kadar mutlu ve sevinçliydi ki tarifi imkansız…

Kenan Aydın

Korgan Köyü İlkokulu

FROM THE WORD OF OUR TEACHERS

HAPPINESS GALLERY

Our source of happiness; happiness of our students …

 

HAPPINESS GALLERY

Our source of happiness; happiness of our students …

 

To hope for the dreams of our students …